Câștigătorii Concursului Naţional de Literatură Agatha Grigorescu Bacovia – Mizil, 4 octombrie 2013
Juriul, format din scriitorii Virgil Diaconu, preşedinte, Emil Proşcan, primarul oraşului Mizil, Niculai Tăicuţu, Emil Niculescu, Lucian Mănăilescu, membrii ai USR, a acordat următoarele premii literare:
POEZIE
Florin DOCHIA (Câmpina)/ Marele Premiu
Florina ISACHE (Roşiorii de Vede) – Premiul I
Maria PILCHIN (Chişinău) – Premiul II
Cecilia MOLDOVAN (Bacău) – Premiul III
Sorin LUCACI (Bucureşti) – Premiul rev. Cafeneaua literară
Raul COLDEA (Braşov) – Premiul Revista Nouă
Oana PUGHINEANU (Cluj-Napoca) – Premiul revistei Fereastra
MENŢIUNI:
Vlad SIBECHI (Boroaia – Suceava); Silvia Bitere (Constanţa), Leonard Ancuţa (Bucureşti)
11. Ioana Vintilă (Sibiu);
12 – 15. Silvia Bitere (Constanţa), Oana Mihaela Pop (Cluj), Ion Roşioru (Hîrşova),
Laurenţiu Belizan (Buzău)
16 – 21. Jeanette Carp (Olanda), Otzay Deniz (Suceava), Mircea Rusz (Bucureşti),
Solomon Andreea (Pucioasa), Neguţu Gh. Marian (Ploieşti), Scurtu Lucian (Oradea)
22. Roxana Ilie (Craiova)
23. Ani Bradea (com Măgeşti, Bihor)
24 – 27. Filimon Ady (Chiajna Ilfov), Mihaela Aionesei (Tg. Secuiesc),
Ion Maria (Craiova), Maria Fărâmă (Nisiporeni . R. Moldova)
28 – 30.Crisian Meleşteu (PITEŞTI), Nicolae Pogonaru (Buzău), Theodor Râpan (Bucureşti)
31. Maria Dinu (Craiova)
32 – 33. Mara Alexoae (Suceava), Dan Cămui (Bucureşti)
34. Andrei Patraş (Iaşi)
35 – 36. Ioana Tudorie (Galaţi), Dumitru Istrate (Ruşeţu, Buzău)
37. Guţă Oana Emilia (Cernavodă)
38 – 39. Nicoleta Milea (Alexandria), Ionaşcă Maria Alex. (Bistriţa)
40 – 42. Alexa Lavinia (Chiajna), Sorin Vânătoru (Iaşi), Gheorghe Bâlici (Chişinău)
43 – 45. Anişoara Iordache (Constanţa); Ottilia Ardeleanu (Năvodari), Ilzi Sora (Piteşti)
46. Nicolescu Tania (Tulcea)
47. Jianu Liviu Florin (Craiova)
48. Any Drăgoianu (Filiaşi)
49 – 50. Luminiţa Zaharia (Bucureşti), Ciprian Buzoianu (Bucureşti)
PROZA
Loredana DALIAN (Slobozia) – Premiul I
Cristian MELESTEU (Piteşti) – Premiul II
Viorel SAVIN (Mărgineni – Bacău) – Premiul III
Alexandru JURCAN (Cluj-Napoca) – Premiul Revista Nouă; Premiul revistei Bucureştiul literar
Diana TRANDAFIR (Câmpina) – Premiul rev. Cafeneaua literară
Dorin Mureşan (Cluj-Napoca) / Premiul revistei Fereastra
Adelina Bălan (Bacău) – Premiul revistei Oglinda literară
Ana Maria Botez (Brăila) – Premiul pentru debut
MENŢIUNI:
Ion Roşioru (Hârşova), Maria Niţu (Timişoara), Cristina Gogata (Cluj)
12. Paul Mihalache (Bucureşti) – 7,5
13. Păpăruţă Radu (Iaşi) – 7,4
14 – 15. Iulia Moreanu (Câmpina), Giurca Florin (Dumitreşti, Vrancea)
16. Marilena Lică Maşala (Piteşti)
17 – 19. Gheorghe Negoiţă (Ploieşti), Cătălin Spătaru (Constanţa), Diana Trandafir (Câmpina)
20 – 24. Militaru Corina (Constanţa), Agafiţei Andra (Focşani), Pârlog Cezar (Bucureşti), Cătălin Drăghici (Piteşti), Steluţa Istrătescu (Piteşti)
25 – 28. George Anton (Berca – Buzău), Dorin Mureşan (Cluj-Napoca), Laurenţiu Orăşanu (Bucureşti) , Tania Nicolescu (Tulcea)
29. Ileana Todoran (Bucureşti)
30 – 32. Enache Loredana (Galaţi), Jianu Liviu Florin (Craiova), Orghidan Nicolette (Braşov)
33. Laza Neculai (Cernavodă)
34. Constantin Roşu Pucu (Noua Zeelandă)
35 – 37. Roxana Sahanagiu (Bucureşti), Pârşu Andreea Alina (Craiova), Ottilia Ardeleanu (Năvodari)
38 – 40. Popescu Radu Dragoş (Bucureşti), Nina Plopeanu (Focşani), Liviu Chifanie (Brăila)
41. Ciprian Buzoianu (Bucureşti)
42 – 43. Răzvan Coloja (Oradea), Constantin Secu (Iaşi)
44 – 45. Any Drăgoianu (Filiaşi), Edith Negulici (Bucureşti)
46. Armand Claudio Tinca (Bucureşti)
47. Badârcă Alexandra (Râmnicu Vâlcea)
48. Ana Maria Botez (Brăila)
49 – 50. Bostan Mircea (Roman), Agapie Andreea (Dolj)